Kadın…

Varlığında barındırdığı özelliklere bakarak bir kadına sadece insanın dişisi demek herhalde erkeklerin korkusu olsa gerek.


 
Kadın:1.Yetişmiş dişi insan, erkek yada adam karşıtı.

2. Er görmüş kadın.

3. Eskiden bayan anlamında kullanılırdı.

4. Analık veya ev yönetimi bakımından gerekli erdemleri olan……….. Kadıncık: idareli, terbiyeli ve kendi halinde

1959 basımlı bir Türkçe sözlükte yazılanlar bunlar.Peki hayat ve erkeklerin işleri (dünyası) ile boğuşmak dışında kadın ne yapar? Gerçekten kadın olabileceği, kadınlığını tam yaşadığı zaman varmıdır? Tabi ki bu sorgulama bir genellemedir ve bir çok kadın farklı iddialarda bulunacaktır. Ancak samimi olmaya çalışalım, kaç kadın kendine has dünyasını keşfetmeye çalışmıştır. Bırakın erkekleri, kadınlar  kendi aralarında bile birbirlerine hep sen anlamazsın diyen gözlerle bakmıyorlarmı? Üstelik -erkeklerden dolayı- eğreti oturdukları bu yaşamda.

En temele inmeye başladığımızda, erkek taş çatlasın 12 renk görürken, kadın 256 rengi bırakın görmeyi hepsini tek tek yaşar. Ayrıca normal bir erkek renkleri görse de sadece iki renge, siyah ve beyaza göre yorum yapar. Bu ne demek, şu demek: kadın tüm duygu nüanslarını yaşayacak şekilde programlıdır. En negatif  kadın bile pozitif yapısından dolayı negatif gibi gözükür..Çünkü üretimin, yaratıcılığın kaynağı kadınlardır. Yani yüzyıllardır olan, ‘erkek bakmış-kadın görmüş.’ Kadın yaratma ve üretme işine o kadar dalmışki, erkek yaşamı (dünyayı), görünen yaşamı resmen istila etmiş. Şimdi ise ‘erkek dünyası kardeşim’ diyerek teselli arıyor. Bakın burda çok gerçek bir şey var: kadın ve erkek kesinlikle birbirlerine rakip olamazlar, bu hiç bir açıdan mümkün değildir.Burada anotomik, fizik vs gibi konulara dalmak o kadar anlamsız ki. Hiç düşünce üretmeye bile gerek yok, sadece doğaya bakmak bile tüm soruları cevaplar, çünkü biri elma biri armut………

Biz erkekler dişilik özelliklerini kullanmadığımız zaman neredeyse tamamen aynı düşünce tarzı ile yaşarız. Sanki her erkek aynıdır. Farklılıklar dişi özelliklerini kullanmaya (bilinçsizce bile olsa ) başladığımızda ortaya çıkar. Oysa kadınlar birbirlerinden hep farklıdırlar ve kendilerini bile  anlamakta zorluk çekerler. Bu dişi için zamanın hep akmasıdır, yani kadın geçmişten geleceğe doğru yaşar ve tüm ayrıntılara bakar. Böylece erkek için sadece siyah beyaz olan görüntü bir kadın için ‘gökkuşağı’ na dönüşür.

Günümüzde erkekler kadınları yada dişiliği anlamak için özellikle fiziksel görünümlerinde kadınsılığı  denemektedirler ama bu sadece sığlıktan öteye gitmez. Tabi bunun tersi de var. Kadınlar da bizi anlamak için bilinçaltından gelen bir dürtü ile erkeksi bir şekle büründüler. Egemen erkek ideolojisinin işgalini kırmak için erkek gibi konuşan, erkek işleri yapan, erkek gibi giyinen hatta cinsel hayatlarını erkek gibi yaşamaya çalışan bir çok arkadaşımız oldu. Bu toplam, mutsuzluğu yarattığı gibi gerçekleri bulmada en iyi yöntem olabilir.

Zamanında kadın egemenliği  de denendi. Anadolu’da ve daha başka yerlerde kadın tanrıçalar, baş tanrıça, ana tanrıçalar  vardı. (bu yazı tarih yazısı olmadığı için detayları yazmıyorum.) Çeşitli kavimler geldi geçti.Şimdi baktığımızda kadınlar rahat yaşamak için parayı seçmiş durumdalar. Paraya akıl ile veya bedensel olarak ulaşabiliyorlar. Buraya kadar güzel ! Sonra………

Bu gün artık masumiyetimizi kaybetmiş ve zamanın her diliminde hesaplı davranan yaratıklarız. İnsan demek zor geliyor çünkü ‘lütfen artık iyi bir insan adayı olalım’ desek hepimiz gülmekten yerlere yatarız, biz zaten insanız deriz ve insan olmanın nasıl olduğunu unuttuğumuz için bu ve benzeri cümleler bizler için geyiktir.

Aslında tüm konu güç paylaşımı. Güç kimin elinde, kim sahip olacak, kim kullanacak. Gerek varmı ? soru bu zaten. Günümüzde yaşam deyince herkesin aklına güç gelirken  yaşamı geliştirmek kimin umurunda, parası olan, gücü olan zaten yaşar demek hiç yakışıyormu insana…

Umut kadınlarda. Onlar öğretmen-ana. Ama ilkellikten sıyrılınca…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: